Prawdziwy związek między czasem spędzanym przed ekranem a zdrowiem psychicznym: jak wpływają na nas nasze urządzenia?

Wraz z wprowadzeniem telefonów komórkowych, komputerów, telewizorów i wielu innych urządzeń elektronicznych, niestety, wydłuża się czas korzystania z nich!

Niezależnie od tego, czy jest to osoba dorosła, czy dziecko, nasza zależność od takich urządzeń rośnie z każdym rokiem. Dlatego nie jest przesadą stwierdzenie, że większość naszego zwykłego czasu spędzanego przed ekranem rozciąga się na kilka godzin dziennie.

Ale chociaż większość z nas uważa takie gadżety za istotny dodatek do naszego życia, coraz trudniej jest kwestionować związek między czasem spędzanym przed ekranem a pogorszeniem się zdrowia psychicznego.

Moc ekranu

Z każdą informacją, jaką można sobie wyobrazić, dostępną w zaciszu własnego ekranu, pokusa takich urządzeń elektronicznych jest dość wyraźna.

Nigdy wcześniej wszyscy nie mieliśmy tylu informacji w XXI wieku. Cała zawartość, multimedia i rozrywka, których pragniemy, są łatwo dostępne z jednego ekranu!

Jednak z biegiem czasu oznaczało to, że nasza zdolność do tworzenia własnej rozrywki dramatycznie się zmniejszyła. Zrozumiałe jest, że nikt z nas nie może się już nigdy nudzić popytem internetowym, który zaspokoi każdy nasz kaprys.

Ale wraz z utratą kreatywności, samotności i cierpliwości wiąże się kilka negatywnych aspektów. Warto zauważyć, że wielu z nas nie jest teraz w stanie oderwać się od swoich ekranów w ciągu dnia – nawet doświadczając objawów odstawienia, kiedy to robimy.

W rezultacie nasze poleganie na czasie spędzanym na ekranie zaczęło naruszać nasze samopoczucie psychiczne.

Jak wydłużony czas spędzany przed ekranem wpływa na nasze zdrowie psychiczne

Zapraszamy na blog samochodowy – dla każdego miłośnika czterech kół 🙂

Po prostu wydłużony czas spędzany przed ekranem wpływa na nasze podstawowe ludzkie potrzeby. Jest to fakt, do którego odnosi się wielu czołowych psychologów, którzy byli świadkami tego opadu na własnej skórze.

Ciało ludzkie jest maszyną, która, aby nadal dobrze funkcjonować, musi być dobrze naoliwiona.

Zarówno u dorosłych, jak iu dzieci oznacza to:

  • Zapewnienie odpowiedniej ilości snu i odpoczynku
  • Aktywność przez cały dzień
  • Spożywanie zdrowej i zbilansowanej diety
  • Interakcja społeczna z innymi w czasie rzeczywistym

Jednak gdy którakolwiek z tych potrzeb staje się niezrównoważona, czas spędzany przed ekranem zaczyna wpływać na dobre samopoczucie. Najczęstszym winowajcą jest tutaj nadmierna stymulacja.

Oznacza to, że zamiast spać, nie śpimy później, oglądając jeszcze jeden odcinek lub oglądając najnowszy film na YouTube.

Zamiast otrzymywać nasze zalecane codzienne ćwiczenia, siedzimy przed ekranami. Albo leżymy na łóżkach, siedząc przez większość dnia.

Przekąski zastąpiły zdrowe jedzenie, więc możemy jeść przed ekranami. Albo jemy więcej dań gotowych, więc mniej czasu spędzamy na przygotowywaniu posiłków z tego samego powodu.

Ale być może jednym z najbardziej problematycznych problemów dotyczących zdrowia psychicznego jest to, że nie wchodzimy w interakcje z innymi.

Przy całej komunikacji elektronicznej i polubieniach online my, ludzie, jesteśmy istotami społecznymi i pragniemy poziomu socjalizacji w czasie rzeczywistym. To jest coś, czego ekran nie może zastąpić.

Wzrost czasu przed ekranem w ciągle zmieniającym się świecie

W rzeczywistości żyjemy w świecie, w którym wielu z nas potrzebuje dostępu do ekranów w ramach naszego codziennego życia. Co więcej, w przypadku pandemii, takich jak niedawny COVID, dla wielu ekran stał się kołem ratunkowym.

Niektórzy uważają, że teraz polegają wyłącznie na ekranach w pracy, podczas gdy inni uważają, że ekrany są ich jedynym środkiem komunikacji ze światem zewnętrznym.

Niestety, można też uczciwie powiedzieć, że wielu z nas czasami uważa, że ​​życie za ekranami jest trochę bezpieczniejsze. Dotyczy to zwłaszcza dzieci w czasie wakacji szkolnych i dorosłych wieczorami.

Dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że więcej czasu spędzanego przed ekranem nie będzie nadal wpływać na nasz stan zdrowia psychicznego, muszą znaleźć sposób na życie obok siebie.

Tworzenie odpowiedniej równowagi między czasem spędzanym przed ekranem a pozytywnym stanem zdrowia psychicznego

Kluczem jest tutaj znalezienie tej równowagi. Być może tak szybko wypowiedziane, ale trudniejsze do działania, wytrwałość jest tutaj niezbędna. Oznacza to poszukiwanie rozwiązania umożliwiającego stworzenie zdrowszego długoterminowego scenariusza.

Niezaprzeczalnie ekrany uzależniają, a jako ludzie wszyscy mamy skłonności do uzależnień. Jednak, jak każde uzależnienie, można je pokonać. Chociaż nie chodzi o ich całkowite wyeliminowanie w tym miejscu, możesz zbudować zdrową równowagę:

  • Rozpoznaj swoje uzależnienie od ekranu. Bądź ze sobą szczery, kiedy korzystasz z ekranu. Zobacz, jak często w ciągu dnia Twoja ręka sięga po urządzenie. Rejestruj czas spędzony w swoich ulubionych aplikacjach.
  • Poświęć chwilę, aby ponownie ocenić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Czy jesteś zmęczony przez cały dzień? Twoje zdrowie cierpi? Czy coraz bardziej oddalasz się od otaczających Cię osób?
  • Zobowiąż się do zmiany. Na przykład, jeśli każdego dnia budzisz się zmęczony po spędzeniu godzin na oglądaniu klipów na telefonie przez całą noc, wyłącz urządzenia, zanim pójdziesz do łóżka.
  • Spróbuj znaleźć inną formę aktywności, aby siedzieć obok czasu spędzanego przed ekranem. Dlatego zamiast czytać na swoim urządzeniu, weź na jej miejsce fizyczną książkę. Gdy kusi Cię przewijanie kanałów multimedialnych, wyjdź i wybierz się na spacer. W porze kolacji odejdź od ekranu i usiądź dookoła stołu, aby coś zjeść.

Nikt nie może odmówić mocy ekranu. Ale wszyscy możemy rozpoznać tę moc i aktywnie zdecydować o zrównoważeniu jej w trosce o nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.