Matryca w laptopie – na co zwracać uwagę?

W poprzednim wpisie, omówiliśmy procesor i pamięć RAM. A teraz przyszedł czas na wybór matrycy. Ta część poszukiwań idealnego laptopa, jest bardzo często bagatelizowana, zazwyczaj dlatego, ponieważ spotykamy się z przeróżnymi oznaczeniami matryc i nie każdy wie o co w tym chodzi i jaka matryca będzie najlepsza dla naszego notebooka. Zanim zaczniemy, chcieliśmy poinformować was, że niedługo zajmiemy się nieco innym tematem, będzie to obsługa informatyczna firm.

Wracając do wyboru naszej matrycy. Którą wybrać? Najpopularniejszym rodzajem matryc są tanie wyświetlacze TN, mają one krótki czas reakcji rzędu 2-4 ms, dlatego później nie występuje snużenie. Poza tym, wyświetlacze TN mają same wady, między innymi – ograniczony kąt widzenia czy problem z odwzorowaniem miliona kolorów, które są dostępne dla naszych kart graficznych. Kolejnym rodzajem matrycy jest IPS. Notebooki z tym rodzajem wyświetlacza mogą pochwalić się szerokim kątem widzenia i znakomitym odwzorowaniem koloru. Są one stosowane tylko w tych najlepszych laptopach, które są przeznaczone dla grafików. Następnie mamy MVA oraz PVA, można powiedzieć, że jest to połączenie TN i IPS. Mamy tutaj krótki czas reakcji, wysoki kontrast i szerokie kąty widzenia. Oczywiście, nie zapomnijmy o wadach, czyli słabe odwzorowanie kolorów i niska jasność ekranu.

Co do rozdzielczości ekranu, jest to właśnie ta rzecz, którą koniecznie musimy wziąć pod uwagę. To ona wpływa na to jak dobry obraz uzyskamy. Jest to temat na inny wpis, ponieważ rozdzielczości jest wiele, a jeszcze trzeba się zastanowić czy wolimy matowy ekran czy błyszczący.