Rozdzielczość ekranu w telefonie – czyli wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem.

Zazwyczaj użytkownicy smartfonów myślą, że im większa rozdzielczość w naszym telefonie tym lepiej – niekoniecznie. Nasze oczy są bardzo wyspecjalizowanym organem, niedoskonałym, dlatego duża liczba osób nie zobaczy różnicy pomiędzy różnymi rozdzielczościami. Po prostu obraz na takim urządzeniu będzie dla nas tak samo czytelny. Niektórzy z nas są bardziej wrażliwi na różnice w jakości widzianego obrazu, inni widzą gorzej lub po prostu nie zwracają uwagi na takie detale. Indywidualne preferencje mogą okazać się parametrem istotnym i wygodnym w tłumaczeniu odmiennego postrzegania jakości ekranów, niestety nie powstało tyle naukowych teorii, które dotyczą możliwości naszych oczu oraz wzorca ekranu.

Pewnie zastanawiacie się, jak nasze małe ekrany w telefonach mogą mieć tą samą rozdzielczość co nasz telewizor. Mowa tu oczywiście o rozdzielczości 4K. Tutaj wchodzi w temat samej rozdzielczości i gęstości pikseli. W smartfonach spotykamy ekrany 5cio, 6cio calowe, które mają tą samą rozdzielczość np. Klasa FHD. W każdym z tych przykładów, wielkość pikseli obrazu będzie inna. Oczywiście, będzie ona mniejsza na znacznie mniejszym ekranie. Ale warto wspomnieć, ze pojedynczy piksel będzie trudniej zauważalny i tym samym obraz będzie wydawał się nam odrobinę dokładniejszy. A jeśli chcesz uniknąć takich nieporozumień, co do szczegółowości ekranu, zamiast rozdzielczości stosuje się gęstość pikseli, czyli PPI. To opis liczby pikseli, które mieszczą się na długości jednego cala ekranu.

Zapytacie pewnie, czy skoro nie ma tutaj za dużej różnicy, a jak już jest to i tak jej nie zauważymy to czy opłaca się kupować telefon z dużą rozdzielczością? – odpowiedź brzmi tak. Jeśli macie wysoką rozdzielczość to czytanie teksu, który jest napisany drobna czcionką będzie przyjemniejsze dla oka, ponieważ krawędzie są znacznie gładsze. To dzisiaj na tyle w temacie rozdzielczości i dokładnie tak jak wczoraj, męczy nas naprawa pomp.